skip to Main Content

Stüdyo.

B Blok, sehir merkezinde, Maslak metro durağına yürüyerek 5 dakika mesafede butik üretimleri destekleyen video ve fotograf stüdyosudur. B Blok’ta birleştirilebilen 15m x 12m x 7,5m ve 6m x 6m x 7,5m ölçülerinde U sonsuz fonlu iki ayrı plato bulunuyor. Stüdyoda 120 kW elektirik sağlıyabillirken, kedi yolları ile çalışma kolaylığı saglanıyor. 3m x 2,4m lik kapı ölçüleri stüdyoya araç girişine imkan veriyor. B Blok insansız stüdyo alt yapısıyla hijyenik, sağlıklı ve güvenilir bir çalışma ortamı sağlar.

 • Her ikisi birleşik kullanılabilen 180 m2 ve 36 m2 lik iki stüdyo mevcut. Yükseklikleri 7,5m.
 • A Plato 15m x 12m.
 • B Plato 6m x 6m.

Ayrıca açık sistem çekim mutfağı, çekim için ışık ve kamera temin edilmektedir. Toplantı odaları sağlanabilir.

Filma-Cass Stüdyo Planı

İnsansız Stüdyo.

İnsansız Stüdyo Nedir?

İnsansız stüdyo, çekim şartlarının çekim öncesi oluşturulduğu, çekim esnasında stüdyoda oyuncu ya da oyuncular dışında kimsenin olmadığı, çekimlerin minimum sayıda ekiple gerçekleştiği üretim yöntemidir.

İnsansız Stüdyo

Neden İnsansız Stüdyo?

Dünya genelinde yaşanan, insanların sağlını ölümcül derecede tehdit eden Covid-19 pandemi salgınının çıkışı ile birlikte ülkemizde ve dünyada film üretimi, oyuncu ve ekipleri koruyabilmek adına durdu. Tüketiciler kendilerini evlerinde tecrit ederek korunma yoluna gittiler. Tüketim alışkanlıkları değişti.

Markalar, halen evdeki hedef kitlelerini sağdık takipçiler haline getirebilmek adına, takipçilerine en iyi ve çeşitli içerikler sağlayabilme yoluna giderken, mevcut izolasyon şartlarıyla kısıtlanmakta, eski içerikleri tekrar gündeme getirme ya da masa üstü içerik üretimi yoluna gitmektedirler.

Bu noktada “insansız stüdyo” önce insan sağlığını ön plana alan üretim yöntemiyle markalara yeni içerikler üretimi fırsatı vermektedir.

Bu yöntem minumum sayıda ekiple oyuncunun stüdyoda yalnız kalacağı şekilde uzaktan kumanda edilen kameralarla, üretimin her aşamasında sterilizasyonun ve sağlık kontrollerinin sağlandığı marka imajını koruyacak bir üretim yöntemidir.

İnsansız Stüdyo Nasıl Çalışır?

 • Pre production toplantıları ve sunumlar online yapılır.
 • Tüm birimlerde mümkünse bir ya da en az sayıda insan çalışır. Çekim günü bu sayı minimumda tutulur (bir ışıkçı, bir kameraman gibi).
 • Cast online yapılır.
 • İnsansız stüdyo bulunduğu alanda tek ve butik olmalıdır. O binada sadece o proje yapılır. Başka set olmaz. Yan stüdyoda başka set hazırlığı yapılmaz. Binaya giriş-çıkış yapılmaz.
 • Tüm çalışanların vücut ısıları düzenli şekilde ölçülür.
 • Ekipler birbirleriyle teması en az olacak şekilde sırayla çalışır. Dekor, ışık ve çekim hazırlığı sırayla yapılır. Her birimin çalışması bittikten sonra ortam sterilize edilir. Havalandırma sağlanır. Çalışanlar kendilerini ve diğer çalışanları koruyacak ekipman (gözlük, maske, elbise, galoş vb.) kullanırlar.
 • Çekimden bir gün önce ışık yapılmış, teknik ekipman çalışmaya hazır hale gelmiş, provalar yapılmış, çekime hazır hale gelinmiş olunur. Amaç oyuncunun stüdyoda en kısa sürede kalacağı şekilde organize olmaktır. Oyuncu sterilize edilmiş stüdyoya tek başına girer.
 • Çekimlerde robot ve uzaktan kumandalı kamera, doly, şaryo kullanılır.
 • Açık büfe olmaz, yemekler sette ısıtılacak, ambalajı kullanacak kişinin açacağı şekilde organize edilir.
 • Gerektiğinde setten müşteri ve ajansa online bağlantı sağlanır.